Obstawianie meczy CS GO. Zakłady, Statystyki [Poradnik] ?

Obstawianie meczy CS GO

CS GO, a dokładniej Counter-Strike: Global Offensive, to od lat jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie i jedna z flagowych dyscyplin e-sportowych. CS GO powstało w 21 sierpnia 2012 roku i jest czwartą grą z serii Counter-Strike, która z kolei powstała jako mod do gry Half-Life stworzonej przez studio Valve. Warto wspomnieć, że CS jest z graczami już ponad dwie dekady. Kiedy powstał CS GO? Jego pierwsza wersja powstała w 1999 roku! Od tego czasu seria cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat CS GO jako o dyscyplinie e-sportowej i poznać tajniki typowania turniejów u bukmacherów, to trafiłeś we właściwe miejsce. Po przeczytaniu tego poradnika obstawianie meczy CS GO nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

CS GO zasady gry

CS GO należy do gatunku tzw. FPS (first person shooter), czyli strzelanek pierwszoosobowych. Rozgrywka prowadzona jest w trybie multiplayer, a w jej ramach rywalizują sobą dwie drużyny, po 5 graczy każda. Jednej z ekip przypada rola terrorystów, a drugiej antyterrorystów. Celem poszczególnych ekip jest wyeliminowanie drużyny przeciwnej lub wykonanie zadania. Dla terrorystów będzie to utrzymanie zakładników lub podłożenie bomby, a dla antyterrorystów – uratowanie zakładników lub zapobiegnięcie podłożeniu bomby poprzez ochronę strefy detonacji.

Mapy w CS GO

Drużyny rywalizują ze sobą na mapach. Każda mapa składa się maksymalnie z 30 rund, na których każda z drużyn rozgrywa po 15 rund jako terroryści (T) i antyterroryści (CT). Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wygra 16 rund. Na większości turniejów, w przypadku remisu (15-15), zarządzana jest dogrywka składającą się z dodatkowych 6 rund. 

Na chwilę obecną podczas oficjalnych turniejów zespoły rywalizują na 7 mapach, tj.:

 • Vertigo (dostępna od 17.06.1999 r)
 • Inferno (dostępna od 27.06.1999 r.)
 • Nuke (dostępna od 05.11.1999 r.)
 • Train (dostępna od 23.12.1999 r.)
 • Mirage (dostępna od 15.09.2010 r.)
 • Overpass (dostępna od 18.12.2013 r.)
 • Dust 2 (dostępna od 16.10.2017 r.)

Nie jest tajemnicą, że poszczególne zespoły często specjalizują się w grze terrorystami lub antyterrorystami oraz w określonych mapach. Co oczywiste, największe sukcesy osiągają zespoły, które są najbardziej wszechstronne.

Mapy CS GO – statystyki wygranych

Ponieważ w CS GO rywalizują ze sobą dwie różne frakcje, które w dodatku mają do wypełnienia zupełnie inne zadania, nie powinno dziwić, że dana frakcja radzi sobie często na danej mapie statystycznie lepiej od innej. W poniższej tabeli zamieściliśmy statystyki zwycięstw terrorystów i antyterrorystów na poszczególnych mapach podczas meczów turniejowych.

Mapy CS GO Terroryści (% wygranych) Antyterroryści (% wygranych)
Dust 2 51,7% 48,3%
Inferno 49,8% 50,2%
Mirage 47,5% 52,5%
Nuke 44,9% 55,1%
Overpass 47,1% 52,9%
Train 45,3% 54,7%
Vertigo 52,2% 47,8%
CS GO statystyki wygranych na mapach

Jak widać, drużyny grające terrorystami częściej wygrywają na mapach Vertigo i Dust 2, podczas gry antyterroryści wypadają statystycznie lepiej na mapach takich jak Nuke czy Train.

CS GO – typy broni

Broń jest kluczową kwestią praktycznie wszystkich gier typu FPS i podobnie jest oczywiście również w przypadku CS GO. Możemy podzielić je na pięć kategorii:

 • pistolety (Glock-18, P2000, Beretty x 2, USP-S, P250, Tec-9, Five-SeveN, CZ75-Auto, Rewolwer R8, Desert Eagle),
 • pistolety maszynowe (MP 9, MAC-10, MP7, MP5-SD, UMP-45, P90, PP-Bizon),
 • ciężkie (Nova, XM1014, MAG-7, Obrzyn, Negev, M249)
 • karabiny (FAMAS, Galil AR, M4A1-S, AK-47, M4A4, SG 553, AUG, SSG 08, AWP, G3SG1, SCAR-20)
 • granaty (Granat zapalający, Koktajl Mołotowa, Wabik, Granat błyskowo-hukowy, Granar dymny, Granat zaczepny, Granat taktyczny)
 • inne (paralizator Zeus x27)
 • noże

Warto odnotować, że dostępny ekwipunek u terrorystów i antyterrorystów różni się między sobą, a sam wybór broni jest w CS: GO ogromny, a od czasu do czasu, gra aktualizowana jest o nowe typy broni.

Pieniądze w CS GO

Niezwykle istotnym elementem CS GO, są pieniądze. Podczas turniejów gracze rozpoczynają grę z kwotą 800$ (1000$ w trybie uproszczonym) i mogą maksymalnie uzbierać kwotę 16,000$ (10,000$ w trybie uproszczonym). Pieniądze uzyskuje się za realizację określonych celów podczas gry, np. poprzez eliminację rywali. Oto ile można zarobić za fragi, czyli zabójstwa w grze, za pomocą poszczególnych broni w trybie turniejowym:

 • AWP – 100$
 • CZ75-Auto – 100$
 • P90 – 300$
 • granaty – 300$
 • karabiny – 300$
 • pistolety – 300$
 • pistolety maszynowe – 600$
 • strzelby – 900$
 • noże – 1500$

Dodatkowo, gracze i drużyny mogą uzyskać nagrody na koniec każdej rundy. Oto za co możemy je otrzymać:

Sposób zakończenia rundy CS GO Frakcja Wysokość nagrody
Rozbrojenie bomby Antyterroryści 3500$
Podłożenie bomby Terroryści 3500$
Wygrana przez czas Niezależnie od frakcji 3250$
Wyeliminowanie drużyny przez podłożenie bomby Niezależnie od frakcji 3250$
Wyeliminowanie drużyny (zakładnik) Niezależnie od frakcji 3000$
Wygrana przez uratowanie zakładnika Niezależnie od frakcji 2900$
Obstawianie meczy CS GO – nagrody za wygraną

Jak widać, porażki w CS: GO są premiowane wysoko i zwiększają się z każdą porażką (nie liczoną z rzędu). Ma to na celu wyrównanie szans i daje możliwość odegrania się przegrywającej drużynie. Za przegraną maksymalny bonus wynosi 3400$, podczas gdy maksymalny bonus za wygraną to 3500$ (rozbrojenie bomby przez antyterrorystów). 

Ilość porażek w rundach Maksymalny bonus *
5 lub większej liczbie rund z rzędu 3400$
4 rundy i więcej 3400$
3 rundy 2900$
2 rundy 2400$
1 runda 1900$
0 porażek 1400$
Obstawianie meczy CS GO – maksymalne bonusy za przegraną

*dodatkowe 800$ dla terrorystów, jeśli bomba została podłożona.

Konto zespołów może również zostać uszczuplone, poprzez nałożenie kar. Można je otrzymać za następujące działania:

 • zabicie gracza z własnej drużyny: – 300$
 • zranienie zakładnika: – 30$

CS GO bukmacherzy z najlepszymi ofertami

Bardzo ważne przy zakładach na CS GO jest znalezienie bukmachera, który oferuje możliwie jak najlepszą ofertę na obstawianie meczy CS GO. Sprawdź trzech bukmacherów, którzy naszym zdaniem wyróżniają się na tle konkurencji. To naszym zdaniem najlepsze strony do obstawiania CS GO.

LVBET CS GO

LVBET od zawsze był jednym z liderów, jeśli mówimy o zakładach na CS GO oraz inne sporty elektroniczne. Swego czasu bukmacher ten współpracował z Jarosławem „pashąBicepsem” Jarząbkowskim – byłym zawodnikiem legendarnego polskiego składu organizacji Virtus.pro w CS GO. Ponadto, LVBET jako pierwszy bukmacher w kraju wspierał duże imprezy esportowe. Obecnie, możemy znaleźć u niego rozbudowaną sekcję ESPORT, w której znajdziesz bogatą ofertę na wydarzenia ze świata CS GO i innych sportów elektronicznych, w tym m. in. relacje z turniejów streamowanych z platformy Twitch.

Lista wydarzeń i rynków na wydarzenia związane z tą grą jest również imponująca – znajdziemy zarówno duże jak i mniejsze turnieje z całego świata, a liczba rynków przedmeczowych wynosi od kilku do blisko 80. Oferta zakładów live również prezentuje się atrakcyjnie. Na dodatkową uwagę zasługują częste promocje, takie jak Operacja: Esports, w ramach który gracze mogą liczyć na dodatkowe korzyści m. in. za obstawianie wydarzeń ze świata CS GO.

forBET CS GO

Kolejnym operatorem z mocną ofertą na CS GO jest forBET. Bukmacher ten ma jedną z najszerszych ofert na obstawianie meczy CS GO, jeśli chodzi o ilość dostępnych do obstawiania turniejów. Znajdziemy tutaj praktycznie wszystkie liczące się imprezy z kraju i zagranicy. Ponadto, jako jeden z niewielu operatorów oferuje również zakłady specjalne na Counter Strike’a.

Świetnie prezentuje się również oferta zakładów live na obstawianie meczy CS GO. Na plus zaliczyć należy również często pojawiające się promocje na wydarzenia e-sportowe. Wadami oferty na CS GO w forBET jest niewielka liczba transmisji oraz dość skromna, w porównaniu do LVBET, ilość rynków na zakłady przedmeczowe. Warto odnotować, że bukmacher ten jest oficjalnym sponsorem topowej polskiego organizacji esportowej x-Kom AGO, a do tego do niedawna był partnerem Polskiej Ligi Esportowej.

STS CS GO

CS GO w ofercie STS zajmuje bardzo ważne miejsce. Bukmacher ten ma jedną z najbardziej rozbudowanych sekcji esportowych na polskim rynku, na którą składają się ogromna liczba zdarzeń, transmisje meczowe z turniejów oraz często pojawiające się promocje na zakłady na CS GO i inne wydarzenia ze świata sportu elektronicznego. Podobnie jak opisani powyżej konkurenci, STS ma na koncie współpracę z Polską Ligą Esportową oraz czołowymi polskimi organizacjami.

W 2021 roku STS przygotował specjalną ofertę na prestiżowy turniej Intel Extreme Masters w Katowicach, a przy tej okazji nawiązał współpracą z ikoną polskiej sceny CS’a, Wiktorem Wojtasem, znanym lepiej jako „TaZ” oraz menedżerem mocnej organizacji Cloud9 oraz byłym komentatorem wydarzeń esportowych, Henrym „HenryG” Grierem. Klienci STS mogą również liczyć na świetne zakłady live. Wady? Rynków przedmeczowych mogłoby być nieco więcej…

Zakłady CS GO

W przypadku CS GO dostępnych jest kilka podstawowych rynków, które można obstawiać o legalnych bukmacherów online. Jeśli chcesz zacząć obstawienie meczy CS GO, musisz dowiedzieć się jakie są zakłady CS GO. Poznajmy je i dowiedzmy się więcej na ich temat.

Zwycięzca meczu CS GO

Najbardziej klasyczny rynek na CS GO, to zakład dwudrogowy na zwycięzcę meczu. Gracz ma za zadanie wytypować, która z drużyn okaże się lepsza na przestrzeni całego spotkania. W teorii nie ma nic prostszego, jednak w praktyce bardzo często bywa różnie. Kluczem do sukcesu w przypadku obstawiania tego rynku jest wiedza na temat aktualnej formy obydwu ekip i ich poszczególnych zawodników. W tym wypadku pomocne może się dobre źródło statystyk.

Mouseports Obstawianie meczy CS GO

Zwycięzca rundy pistoletowej

Inaczej zwycięzca pierwszej rundy meczu turniejowego w CS GO. Nazwa „runda pistoletowa” wzięła się od tego, że gracze zaczynają grę z podstawowymi modelami broni charakterystycznymi dla ich frakcji oraz zaledwie 800$ na koncie. Nie ma więc możliwości zakupu solidnego sprzętu strzelającego. Rundy pistoletowe to tradycyjnie runda 1. i 16 każdej z mapy. Z reguły są to najdłuższe rundy całej rozgrywki, co wynika z małej efektywności pistoletów.

Mapa zwycięzca rundy pistoletowej CS GO

Handicapy CS GO

Typerzy mogą obstawiać zakłady na handicapy w mapach oraz w rundach. Dowiedzmy się nieco więcej na ten temat:

CS GO – handicap na mapy

Obstawianie CS GO na ten rynek umożliwia przede wszystkim zwiększyć kurs, co jest szczególnie przydatne, jeśli dane spotkanie ma swojego zdecydowanego faworyta. W trybie turniejowym spotkania rozgrywane są do dwóch wygranych map. Istnieje więc możliwość rozstrzygnięcia spotkania różnicą dwóch map, w stosunku 2-0 – w tym wypadku pokryty zostanie handicap mapowy -1,5.

Mapy handicap CS GO

CS: GO – handicap na rundy

Drugim typem handicapu w CS GO jest zakład na przewagę rund na danej mapie, czyli tzw. handicap rundowy. Możliwych opcji na handicapy rundowe jest znacznie więcej niż w przypadku map, gdyż rozgrywka na każdej mapie toczona jest na maksymalnym dystansie 30 rund. Możliwe wyniki wahają się więc od 16-0 do 15-15.W przypadku zakładów tego typu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak umiejętności, aktualna forma, czy rodzaj mapy.

mapa 1 handicap cs go

Suma map

W przypadku zakładów na mecze turniejowe CS GO, możemy obstawiać również sumę map w spotkaniu. Z racji tego, że rozgrywka toczy się do dwóch wygranych, możliwe są dwie opcje – powyżej 2,5 i poniżej 2,5 mapy w meczu.

CS GO suma map

Zwycięzca mapy CS GO

W przypadku zakładów przedmeczowych i na żywo, gracze mają możliwość obstawienia zwycięzców poszczególnych map, a dokładniej 1. mapy, 2. mapy i ewentualnie 3. mapy. W przypadku tego zakładu warto wziąć pod uwagę również statystyki obydwu ekip w grze na określonym terenie – często jest tak, że dany zespół specjalizuje się w grze na niektórych mapach, podczas, gdy na innych radzi sobie znacznie gorzej. 

Mapa zwycięzca CS GO

Mapa – suma rund poniżej/powyżej

W przypadku zakładów na liczbę rund na danej mapie opcji również jest wiele, z racji tego, że regulaminowa liczba rund na mapie wynosi, jak wiadomo maksymalnie 30. Zakład ten obstawiamy w formie under/over, a więc poniżej/powyżej. Z reguły, jeśli jedna z drużyn jest zdecydowanym faworytem danego pojedynku, to najpewniej uzyskamy niższe kursy na undery. Jeśli zaś grają dwie drużyny na podobnym poziomie, najprawdopodobniej uzyskamy niższe kursy na overy.

Mapa 1 suma rund obstawianie meczy CS GO

Dokładny wynik spotkania CS GO zakłady

W przypadku turniejów CS: GO możliwe są zaledwie 4 rezultaty, a dokładniej 2-0, 0-2, 2-1 i 1-2. Jest to znakomity sposób na uzyskanie atrakcyjnego kursu, jednak nie jest to wcale rynek łatwy w obstawianiu. Niemniej, jeśli jesteśmy wyposażeni w dużą wiedzę na temat formy poszczególnych drużyn na określonej mapie, to jest szansa, że uda nam się wynaleźć wartościowy zakład.

Zawodnik z największą liczbą zabić (fragów) na mapie/w meczu

Zakład na osiągnięcia indywidualne poszczególnych zawodników. Gracz ma za zadanie wytypować gracz, który zdobędzie największą ilość fragów na danej mapie lub w całym spotkaniu. Oczywiście, najbardziej opłacalne jest obstawianie najlepszych zawodników danej drużyny oraz gwiazd światowego CS: GO, takich jak „ZywOo”, „s1mple”, „sh1ro” czy „KaZe”.

Czy na mapie będzie potrzebna dogrywka

Wysoko wyceniany zakład na remis na danej mapie. Jest on możliwy wtedy, gdy po 30 rundach na danej mapie będziemy mieli wynik 15-15. W tym wypadku zarządzona zostaje dogrywka, która składa się z 6 rund.

Zakłady terminowe – obstawianie meczy CS GO

Osobną kategorią w obstawianiu zakładów na CS GO są rynki terminowe. Wśród nich znajdziemy takie zakłady jak:

 • zwycięzcę turnieju,
 • awans do finału/play-off,
 • zwycięzcę grupy,
 • najlepszy zespół z danego kontynentu,
 • czy dany zawodnik zdobędzie ace’a na przestrzeni całego turnieju,
 • MVP turnieju.

Opcji jest więc wiele, a to jedynie niektóre z dostępnych zakładów terminowych na CS: GO.

Obstawianie meczy CS GO – poradnik

Na koniec przygotowaliśmy szereg wskazówek, które umożliwi ci łatwiejszy start w typowaniu CS GO, a co za tym idzie zwiększy twoje szanse na wysokie wygrane. Jak obstawiać mecze CS GO? Najważniejsze praktyczne porady poniżej.

Jak obstawiać mecze CS GO
Obstawianie meczy CS GO

1) Wybierz dobrego bukmachera do obstawiania CS GO

Niby porada ta wydaje się dość trywialna, jednak nie ma wątpliwości, że naszą przygodę z typowaniem powinniśmy zacząć właśnie od wyboru możliwie najlepszego bukmachera. CS GO i oferty zakładów na tę dyscyplinę potrafią się bowiem znacznie różnić u poszczególnych operatorów zakładów wzajemnych. Dokonując wyboru, powinniśmy kierować się liczbą dostępnych turniejów i meczów oraz rynków. Ważnym elementem jest również jakość zakładów na żywo oraz streamingu z meczów.

Warto uwzględnić czy dany bukmacher ma w ofercie promocje na wydarzenia esportowe oraz czy posiada atrakcyjną ofertę powitalną, dzięki której będziemy mogli uzyskać dodatkowe fundusze na zakłady. Dokładną analizę esportu w zakładach bukmacherskich znajdziecie w naszym poradniku. Najlepszą opcją jest oczywiście posiadanie kont u możliwie jak największej liczby bukmacherów, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najwyższe kursy na CS GO i inne dyscypliny e-sportowe.

2) Przeprowadź dokładny research

Obstawianie spotkań i turniejów CS GO należy zawsze poprzedzić dokładną analizą formy poszczególnych drużyn oraz ich zawodników. Warto przeprowadzić możliwie jak najbardziej szczegółowy research, np. uwzględnić jak dany zespół radził sobie w poprzednich turniejach, jak przedstawia się bezpośredni bilans spotkań uczestników danego meczu, sprawdzić czy poszczególni gracze nie nabawili się w ostatnim czasie kontuzji lub czy nie borykają się z problemami osobistymi. Każdy skrawek danych może okazać się ważny i pozwoli skuteczniej wskazać typy na CS GO. Pomocne mogą okazać się portale, takie jak Liquipedia czy HLTV.org.

3) Znajdź dobre źródło statystyk CS GO

Punkt powiązany ze wskazówką opisaną powyżej. Dobre źródło statystyk to jeden z najważniejszych elementów niezbędnych do skutecznego obstawiania meczów CS GO. Na szczęście, w Internecie nie brakuje różnego rodzaju serwisów, w których znajdziesz informacje na temat dotychczasowych występów poszczególnych organizacji i zawodników. Jedną z najlepszych baz tego typu danych jest portal HLTV.org, który w oparciu o te statystyki tworzy rankingi, a nawet przyznaje nagrody dla najlepszych ekip i graczy. To właśnie od tego serwisu powinieneś rozpocząć swoją przygodę z typowaniem CS GO.

4) Śledź streamy z zawodów esportowych

Kolejna bardzo istotna porada. Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin, warto wyrobić sobie opinię na temat gry poszczególnych zespołów i esportowców. Nie ma na to lepszego sposobu niż samo oglądanie transmisji z turniejów i meczów CS GO. Szczęśliwie, streaming nawet z najważniejszych turniejów w tę grę dostępne są za darmo na platformach takich jak YouTube czy Twitch. Ponadto, wielu bukmacherów udostępnia transmisje z większych i mniejszych turniejów w swoich serwisach, a żeby z nich skorzystać wystarczą z reguły środki na koncie depozytowym lub obstawiony kupon. Jest to bardzo ciekawa opcja, szczególnie jeśli chcemy typować zakłady na CS GO na żywo.

5) Nie ograniczaj się do zakładów na zwycięzcę CS GO

Jeśli chcesz osiągnąć sukces jako typer, niezależnie od dyscypliny, powinieneś przed każdym spotkaniem dokładnie przejrzeć ofertę rynków na poszczególne spotkania. Ograniczanie się do standardowego zakładu na zwycięzcę meczu jest jednym z największych błędów, który popełniają mniej doświadczeni gracze. Konstruując kupon z meczami CS: GO warto wziąć pod uwagę m. in. zakłady na handicapy, dokładny wynik, liczbę map czy zakłady na osiągnięcia indywidualne poszczególnych zawodników. Dzięki temu, będziesz mógł wynaleźć rynki o wysokim value, a co za tym idzie, zwiększysz swoje szanse na wygrane.

6) Graj z chłodną głową i nie próbuj szybko się odgrywać

Często popełniany błąd przez graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Ponieważ turnieje CS GO rozgrywane są praktycznie codziennie, niemal cały czas możemy obstawiać tę dyscyplinę w formie przedmeczowej i live. Z jednej strony daje to graczom więcej możliwości na wygrane, jednak z drugiej strony wiąże się to również z ryzykiem wyższych przegranych, szczególnie jeśli od pewnego czasu nam nie idzie. Kolejne porażki mogą rodzić w graczu frustrację, która z kolei prowadzi do chęci szybkiego odegrania się za wszelką cenę, a co za tym idzie do jeszcze większych przegranych. Dlatego też, jeśli słabo ci idzie, to powinieneś koniecznie zrobić sobie przerwę od zakładów bukmacherskich i wrócić do gry z chłodną głową. Typowanie pod wpływem emocji jest bowiem najkrótszą drogą do utraty naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

CS GO największe turnieje

Każdego roku rozgrywana jest ogromna liczba turniejów CS GO. Mogą one odbywać się w trybie online i offline, przy czym te drugie są z reguły znacznie bardziej prestiżowe i są rozgrywane z udziałem publiczności. Najważniejszymi turniejami w kalendarzu są tzw. „Majory”, a więc turnieje rangi mistrzowskiej, które organizowane są pod patronatem twórców tej gry, czyli firmy Valve. Pula nagród w tych turniejach wynosi obecnie 1,000,000$. Poniżej opisaliśmy największe turnieje CS: GO na świecie. 

BLAST Premier

Powstała w 2020 roku zawodowa liga esportowa zrzeszającą organizacje CS GO. Rozgrywana jest przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej, a sezon BLAST Premier podzielony jest na dwie edycje – wiosenną i jesienną. Każda z nich trwa około 4 miesiące. W fazie grupowej udział bierze 12 drużyny, z których 6 awansuje do finału. Dodatkowo, w finale znajdą się również 2 ekipy z innych rozgrywek. Zwycięzcy finału edycji wiosennej i jesiennej zawalczą na koniec roku w tzw. Global Finals wraz ze zwycięzcami innych prestiżowych turniejów w danym sezonie. W 2020 roku formuła tych rozgrywek została z jasnych przyczyn okrojona. Sponsorami turniejów tej serii są m. in. platforma wymiany kryptowalut Coinbase oraz producent krzeseł gamingowych L33T Gaming.

Intel Extreme Masters

Jedna z najbardziej prestiżowych serii turniejów esportowych na świecie, która odbywa się pod patronatem słynnego producenta sprzętu komputerowego. Pierwsza edycja IEM odbyła się 2006 roku. Rok później turnieje z tego cyklu zyskały rangę globalną. Od początku w ramach tej serii rozgrywane były zawody w Counter-Strike’a. W roku 2013 finały tej imprezy po raz pierwszy odbyły się w katowickiej hali Spodek i od tego czasu cieszą się one ogromnym zainteresowanie ze strony fanów e-sportu z Polski i zagranicy. Poza turniejem w CS: GO, w ramach IEM odbywają się zawody w inne gry, takie jak League of Legends, StarCraft II czy WarCraft. W 2019 roku w organizację IEM w Katowicach włączyła się firma Valve, a sam turniej uzyskał prestiżową rangę „Majora”.

ESL One

Kolejnymi niezwykle ważnymi turniejami w kalendarzu CS GO są zawody ESL One, niegdyś organizowane pod szyldem EMS. Podobnie jak w przypadku IEM, część zawodów ESL One odbywa się pod patronatem Valve. Pierwsza impreza już jako ESL odbyła się w 2014 roku w niemieckiej Kolonii. Obecnie ESL One obejmuje zawody w CS: GO raz Dota 2. Turnieje ESL One od 2017 roku sponsorowane są przez Intel i rozgrywane w Kolonii oraz Katowicach, jednak w tym drugim przypadku już pod szyldem IEM.

ESL Pro League

ESL Pro League, znane wcześniej jako ESL ESEA Pro League (EPL) to niezwykle prestiżowa liga skupiające czołowe zespoły CS: GO z Europy, obu Ameryk, Azji i Oceanii. Co roku, w rozgrywkach biorą udział 24 organizacje, z których 12 ma status stałych członków. Pierwsza edycja ESL Pro League miała miejsce w 2015 roku i odbyła się w Kolonii. W ramach tego turnieju zespoły rywalizują w dwóch ligach (europejskiej i amerykańskiej), a najlepsze z nich awansują do finałów. Z kolei najsłabsze drużyny danego sezonu rywalizują w barażach o utrzymanie.

FLASHPOINT

Jedne z najmłodszych rozgrywek w tym gronie. Flashpoint powstał w 2019 roku z inicjatywy cenionych organizacji e-sportowych, takich jak Cloud9, Mad Lions, MIBR czy Gen.G. Dzięki ich współpracy powstała seria turniejów, która na stałe weszła do kalendarza rozgrywek CS GO. W 2021 roku odbędzie się już trzecia edycja. Flashpoint to pierwsze w historii rozgrywki stworzone i w pełni zarządzane przez same zespoły, co ma zapewnić korzyści nie tylko dla samych uczestników, ale również dla kibiców. Pula nagród w dwóch pierwszych sezonów wyniosła po 1,000,000 $, a triumfatorami zostawały drużyny Mad Lions (2019) oraz Virtus.Pro (2020).

DreamHack Masters

DreamHack Masters to kolejne duże wydarzenie w kalendarzu CS: GO. Po raz pierwszy turniej ten odbył się w 2016 roku w szwedzkim Malmö. Impreza ta organizowana jest firmę DreamHack, która znana jest z licznych rekordów ze świata esportu, w tym za największe LAN party na świecie czy największy festiwal komputerowy. Firma ta w 2020 roku połączyła siły z ESL, jednak wszelkie wydarzenia organizowane przez te dwie organizacje będą w dalszym odbywały się osobno, pod swoimi dawnymi nazwami.

CS GO najlepsze zespoły

Skoro dowiedzieliśmy się już nieco więcej na temat najważniejszych wydarzeń w kalendarzu CS GO, to warto również poznać zespoły, które z reguły wymieniane są jako ich głównie faworyci.

Najlepsze drużyny CS GO
Obstawianie meczy CS GO

Astralis

Zespół, którego skład oparty jest głównie na zawodnikach z Danii. Powstał w 2016 roku. W ich składzie w 2021 roku znajdują się następujący zawodnicy: 

 • Andreas „Xyp9x” Højsleth,
 • Peter „dupreeh” Rasmussen,
 • Lukas „gla1ve” Rossander,
 • Emil „Magisk” Reif,
 • Lukas „Bubzkji” Andersen,
 • Danny „zonic” Sørensen (trener).

Duńczycy to seryjni kolekcjonerzy zwycięstw na zawodach rangi „Major” – w latach 2018-2019 wygrali trzy tego typu turnieje z rzędu, kolejno triumfując w FaceIT Major w Londynie, Intel Extreme Masters XIII w Katowicach oraz podczas StarLadder Berlin. Poza tym mają na swoim koncie również triumf na Eleague Major w Atlancie w 2017 roku. Łącznie, na zawodach e-sportowych zespół ten wygrał blisko 8,500,000$ (stan na 04.2021). W 2021 roku doszło w ich składzie do dużej roszady – zespół opuścił Nicolai Reedtz, znany jako „dev1ce”, który był w zespole od samego początku. Pytanie, czy mimo to zespół Astralis utrzyma wysoką formę i zdoła sięgnąć po kolejne wygrane na najbardziej prestiżowych imprezach. 

Gambit Esports

Rosyjski zespół, który w 1. połowie 2021 roku zajmował pierwsze miejsce w światowym rankingu HLTV. W tym czasie w ich szeregach znajdowali się następujący zawodnicy:

 • Vladislaw „nafany” Gorshkov,
 • Dmitry „sh1ro” Sokolov,
 • Timofey „interz” Yakushin,
 • Sergey „Ax1Le” Rykhtorov,
 • Abay „Hobbit” Khassenov,
 • Konstantin „groove” Pikinier (trener).

O Gambit po raz pierwszy zrobiło się głośno za sprawą wygranej na PGL Major w Krakowie w 2017 roku. Na kolejne duże sukcesy w CS: GO przyszło tej drużynie poczekać do 2021 roku, kiedy triumfowali w mistrzostwach Intel Extreme Master XV w Katowicach. Warto zauważyć, że zespół ten przeszedł wymianę składu w październiku 2020 roku i niedługo potem wygrali turniej DreamHack Open z pulą nagród 50,000$. W 2021 roku wygrali jeszcze turniej Pinnacle Cup oraz zajęli drugie miejsce w ESL Pro League 13, musząc uznać wyższość teamu Heroic w finale.

Heroic CS GO

Kolejny duński zespół w naszym zestawieniu powstał z inicjatywy byłych członków Team X w 2016 roku. W pierwszej połowie 2021 roku ich skład przedstawiał się następująco:

 • Casper „cadiaN” Møller,
 • Imail „refrezh” Ali,
 • Martin „stavn” Lund,
 • René „TeSeS” Madsen,
 • Rasmus „sjuush” Beck.

Największe sukcesy tej drużyny przypadają na przełom 2020 i 2021 roku, kiedy udało im się wygrać dwa prestiżowe turnieje – ESL One w Kolonii oraz ESL Pro League 13. Wcześniej zdołali dojść do półfinału turnieju Epicenter 2019. Dobre wyniki w czasach pandemii przełożyły się na awans tej drużyny w światowych rankingach. Po dołączeniu do drużyny „refrezha” i „sjuusha” z MAD Lions ich team wydaje się mocniejszy niż kiedykolwiek wcześniej w historii tej organizacji. Niewykluczone, że 2021 rok będzie należał właśnie do nich.

Natus Vincere

Ukraińska organizacja esportowa, która szerzej funkcjonuje pod skróconą nazwą NAVI. Zapisali się w historii jako pierwszy zespół CS: GO, który wygrał trzy imprezy rangi „Major” w roku kalendarzowym (2010). Obecnie skład tej drużyny przedstawia się następująco: 

 • Oleksandr „s1mple” Kostyliev,
 • Egor „flamie” Vasilev,
 • Denis „electronic” Sharipov, 
 • Kirill „Boombl4” Mikhailov,
 • Ilya „Perfecto” Zalutskiy,
 • Valerii „B1T” Vakhovskyi,
 • Andrii “B1ad3” Gorodenskyi (trener).

Największą gwiazdą tej drużyny jest Oleksandr Kostyliev, znany jako „s1mple”. Ukrainiec jest uznawany za jednego z najlepszych graczy w historii CS GO – w 2018 roku uzyskał tytuł MVP wg. HLTV, a w latach 2019-2020 zajmował dwukrotnie 2. miejsce w tym rankingu. NAVI zaczęli rok 2021 w znakomitym stylu, wygrywając w styczniu finały BLAST Premier i pokonując w finale Team Astralis. Łączne wygrane tej organizacji w zawodach CS GO szacuje się na ponad 4,500,000$.

Virtus.pro

Rosyjska organizacja e-sportowa, która przez lata kojarzona była jednak jako najlepsza polska ekipa w CS GO – w latach 2014-2020 barw VP bronili niemal wyłącznie zawodnicy znad Wisły. Niestety, po załamaniu formy drużyna ta została ostatecznie rozwiązana, a na ich miejsce przybyli nowi gracze. Obecnie ich skład przedstawia się następująco:

 • Timur „buster” Tulepov,
 • Alexey „qikert” Golubev,
 • Dzhami „Jame” Ali,
 • Sanjar „SANJI” Kuliev,
 • Mareks „YEKINDAR” Galjnskis,
 • Dastan „dastan” Akbayev (trener).

W 2021 roku zespół ten składa się przede wszystkim z zawodników wywodzących się z byłych republik radzieckich, w tym przede wszystkim z Kazachstanu. Liderem tej drużyny jest jednak Rosjanin Dzhami „Jame” Ali, który dołączył do zespołu pod koniec 2019 roku ze składu AVANGAR. Pod jego wodzą, zespół zdołał wygrać drugi sezon serii Flashpoint, inkasując tym samym 500,000$. Poza tym, wygrali również cs_summit 7 i zajęli drugie miejsce podczas IEM XV.

Ranking HLTV CS GO statystyki

Najlepsi gracze i organizacje CS GO są klasyfikowane w rankingu HLTV, będącego skrótem od Half-Life Television. Jest to jeden z najważniejszych serwisów esportowych na świecie. Serwis HLTV został założony w 2002 roku przez Martina „Rosenchefa” Rosenbæka i Pera „Nomada” Lambæka. Co roku, HLTV przyznaje nagrodę dla MVP w CS GO, a więc wyróżnienie dla najbardziej wartościowego zawodnika. W 2019 i 2020 roku wyróżnienie to trafiło w ręce Francuza Mathieu’a „ZyWoO” Herbauta. W 2011 roku najlepszym graczem na świecie został Polak Filip „NEO” Kubski.

CS GO HLTV – Ranking drużyn

Rankingi HLTV najlepszych drużyn i graczy przedstawiają się następująco:

Miejsce Drużyna CS GO Punkty rankingowe CS GO
1. Gambit 922
2. Astralis 760
3. Heroic 722
4. Natus VIncere 651
5. Virtus.pro 587
6. Team Liquid 482
7. FURIA 455
8. G2 426
9. Complexity 410
10. Spirit 382
Obstawianie meczy CS GO najlepsze drużyny, stan na 26.04.2021. Statystyki CS GO.

HLTV CS GO – ranking graczy

Miejsce Zawodnik Drużyna Rating CS GO Współczynnik K/D
1. ZywOo Vitality 1,28 1,38
2. s1mple NAVI 1,24 1,33
3. sh1ro Gambit 1,22 1,44
4. Kaze ViCi 1,20 1,32
5. degster Espada 1,20 1,31
Obstawianie meczy CS GO najlepsi gracze, stan na 26.04.2021. Statystyki CS GO.

CS GO zakłady bukmacherskie

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że Esport nie może być ignorowany, ani także zaliczany do dyscyplin niszowych. Wystarczy spojrzeć jak poważnie traktują go bukmacherzy. Zakłady bukmacherskie przygotowują specjalne oferty dedykowane esportowi, bonusy, umieszczają zakłady na esport w osobnych zakładach w menu. Esport to już nie tylko gry, ale cała dyscyplina sportowa. CS GO jest natomiast najbardziej popularny ze wszystkich dyscyplin esportowych. W zakładach bukmacherskich znajdziemy najwięcej ofert na Counter Strike’a. Mamy nadzieję, że obstawianie meczy CS GO po lekturze tego wyczerpującego poradnika będzie dla Was jeszcze bardziej atrakcyjne.

Author: Isobel Hughes